Quantcast
Channel: személyiség típusok | Az írás tükrében
Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Milyen lelki iránytű segítségével tájékozódsz az életben?

$
0
0
Az eszed, a szíved, a megérzésed vagy az érzékeid vezetnek az életben?

Carl Gustav Jung svájci pszichológus két módon közelítette meg az emberi típusok kérdését.

Az egyik megközelítés a külvilághoz való viszonyulást vette alapul. Eszerint mindannyian az introverzió – extroverzió tengely valamely pontján helyezkedünk el.

A másik megközelítés a négy pszichés alapfunkcióra irányul, ami a külvilághoz való alkalmazkodást és tájékozódást segíti. Ez a négy funkció: az észlelés, az intuíció, a gondolkodás és az érzés.

Vajon benned melyik dominál? Mit veszel észre először a világból és miként rendezed önmagadban az élményanyagot? Az írásod elárulja!

Az eszed, a szíved, a megérzésed vagy az érzékeid vezetnek az életben

Érzékelő típus

Érzékelő típusként a világban való eligazodás során az érzékelést részesíted előnyben, és kézzelfogható tapasztalatokra törekszel. Számodra az a valóság, amit látsz, hallasz, megfoghatsz. Közvetlenül dolgozod fel az élményeket, és azt tudatosítod magadban, ami a jelenben és a múltban történik, történt.

Olyannak fogadod el az életet és az embereket, amilyenek. Nem gondolod és nem túl lelkized túl a dolgokat, mint ahogy a mögöttes okokat sem firtatod.

Jó megfigyelő vagy és pontosan emlékszel az apró részletekre. A nagy összefüggések, a teljes kép és a lehetséges meglátása viszont már nehézséget okoz, és nem kedveled a bonyolult elméleteket sem.

Józan és gyakorlatias emberként két lábbal állsz a földön, és ha cselekedni kell, akkor a fülénél fogod meg az edényt. Szereted a gyors és kézzelfogható sikereket, ha mielőbb learathatod munkád gyümölcsét.

Ha bevált egy megoldási módszer, akkor ahhoz ragaszkodsz, minek keresnél új utakat…?!. Olykor kissé földhözragadt és kényelmes vagy, és talán nem kimondottan fantáziadús, de ügyesen boldogulsz a rutinfeladatokkal, vagy olyan munkakörben, ahol konkrét tényekkel, adatokkal vagy tárgyakkal és eszközökkel kell dolgozni.

Az érzékelő típus kézírásának grafológiai jellemzői:
erős nyomaték, vastag mázolt vonalak, lassabb tempó, álló vagy enyhén jobbra dőlt, közepes vagy nagy írás, közép és/vagy alsó zóna hangsúly, alacsony ékezetek, formahangsúlyos

Intuitív típus

Intuitív típusként a dolgokat a maguk teljességében észleled. A lehetőségek, az összefüggések és a többértelmű jelentések megragadására törekszel. Maga az észlelés „tudattalan” úton megy végbe, gyakran villanásszerű felismerések és Aha-élmények révén válik világossá számodra egy-egy probléma vagy a megoldás.

Otthon vagy az elvont és bonyolult elméletekben és a jelképek világában. Olvasol a sorok között („mélyebb jelentése van ennek!”) és gyakran távoli asszociációkkal élsz, illetve analógiák révén érted meg és értelmezed a dolgokat. Keresed a jeleket.

Az aktualitások helyett inkább a jövővel foglalkozol és a lehetőségekre figyelsz, emiatt könnyen megfeledkezel a megvalósításhoz szükséges részletekről, sőt azokkal nem is szívesen pepecselsz. Kedveled az egyéni és újszerű megoldásokat.

Az intuitív típus kézírásának grafológiai jellemzői:
rugalmas, könnyed és mozgalmas vonalvezetés; gyors tempó; vékony, finom vonalak; gyenge nyomaték; kötetlen vagy közepesen kötött betűk; egyszerűsített formák, ötletes betűkapcsolások, ligatúra, bekötött ékezet és t áthúzás; szellős írás, fehér hangsúlyos

Gondolkodó típus

Ha a gondolkodó típusba tartozol, akkor nem csupán észleled a tárgyakat és az eseményeket, hanem egyúttal tárgyilagosan elemzed, kritikusan értékeled, kategorizálod, sorrendbe állítod, rendszerezed és más tényekkel is összeveted azokat. Keresed az ok-okozati összefüggést. Szereted az egyértelmű, tökéletes és hibamentes dolgokat, hamar kiszúrod a logikai buktatókat, a hajszált a levesben.

Döntéshelyzetben az ésszerűség és a személytelen logika vezérel. Határozottan, hideg fejjel döntesz, néha anélkül, hogy figyelembe vennéd mások kívánságait. Ugyanakkor sportszerű és egyenes vagy. És persze csomagolatlanul őszinte, amivel könnyen megsértheted mások lelkét anélkül, hogy szándékosan akarnád vagy észrevennéd.

Az érzelmek világa ingoványos terep számodra. Gondot okoz mások és a saját érzelmeid felismerése, éppen ezért kellemetlenül érzed magad, ha társaid érzelmeivel szembesülsz, vagy a saját érzéseidről kellene vallanod.

A gondolkodó típus kézírásának grafológiai jellemzői:
vertikálisan nyújtott, egyenes vonalú, egyszerűsített kis írás, felső zóna dominancia, hangsúlyos ékezetek, álló írás, világos szó és sorközök, szabályosság, ductus: árkád, szög, esetleg fonalas

Érző típus

Ha az érző típusúak táborát gazdagítod, akkor a külvilágot az érzelmeid útján észleled és dolgozod fel, személyes vonzás és taszítás alapján működsz („szeretem vagy nem szeretem!”) A véleményedet is az érzelmeid határozzák meg.

Fontos számodra a harmónia, az emberi kapcsolatok, a valahova tartozás érése. Akkor érzed jól magad, ha béke és egyetértés vesz körül.

Jobban érdekel az ember, a kapcsolat, mint a feladat maga. Munkabeli teljesítményedet, személyes hatékonyságodat, lelki komfortérzetedet megzavarhatja a kapcsolati stressz és a viszálykodás.

Érzékenyen és empatikusan reagálsz az emberek szükségleteire, igényeire, kívánságaira, reakcióira. Szívesen kedvezel az embereknek, még kevéssé fontos dolgokban is. A döntéseidnél figyelembe veszed mások kívánságait, és hogy a végeredmény hogyan hat majd a társaidra.

Az érző típus kézírásának grafológiai jellemzői:
széles és telt betűk, kötöttség, girlandos ductus; ívelt végvonalak; jobbra dőltség; közepes vagy gyors sebesség; mérsékelt nyomaték; középzóna dominancia; gazdagítások, díszítések, hurkolások; enyhén szabálytalan írás

The post Milyen lelki iránytű segítségével tájékozódsz az életben? first appeared on Az írás tükrében.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Latest Images

Trending Articles